Blogs // Ania Czaińska

Czy wiecie że…

Blog language

Kultura chińska to obyczaje, wierzenia i zwyczaje, które przechodzą z pokolenia na pokolenie, to w pewnym sensie jest bardzo podobne do naszej kultury.

Obecna jest na całym świecie i dobrze znana w prawie każdym domu, bo przecież nie jeden z nas wypróbowywał ćwiczenia z medytacji, aromaterapii, jogi czy pilatesu.

Zdarzają się jednak takie zachowania, które u Nas są zupełnie inaczej widziane lub wynikają z innych powodów. Chociażby mieszkanie wielu pokoleń w jednym domu. W Chinach jest to tradycją, w Polsce spowodowane jest to raczej trudną sytuacją materialna i mieszkaniową. Na porządku dziennym w kulturze chińskiej jest to, że teściowa jest bardzo surowa dla synowej i to jest zupełnie normalne, u Nas krążą dowcipy o „teściowych”, ale raczej każda ze stron dąży do tego aby relacje były przynajmniej poprawne. Niemniej zaskakujące jest dla Polaków to, że symbolem żałoby w Chinach jest kolor biały, a w każdym domu znajduje się ołtarzyk poświęcony przodkom. I co najważniejsze podczas gdy większość ludzi w Naszym kraju skupia się najbardziej na sobie, w Chinach w grupie siła, tożsamość grupowa jest najważniejsza. Chińczycy znani są z tego że ważniejsze od własnych potrzeb są dla nich potrzeby innych.

Ciekawa i zarazem zaskakująca jest kultura chińska, ale chyba właśnie o to w tym wszystkim chodzi, chociaż nie wszystko może nam się podobać, fajnie jest wiedzieć takie rzeczy.

Ania Czaińska

Uczestnik wielu projektów LLP. Bierze udział w procesie przygotowania materiałów edukacyjnych oraz ich cyfryzacji. Zajmuje się także ewaluacją techniczną i merytoryczną produktów.

Blogs

Products